راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

 • نویسنده :rasa@log-ad5138
 • تاریخ انتشار :۸ بهمن ۱۴۰۲

مشاوره، طراحی و اجرای سیستم‌های تاسیسات الکترونیکی با شرکت "برق و صنعت رساء"

اشتراک گذاری در :

متاسفانه سالانه حوادث و سوانح آتش سوزی زیادی در کل کشور به وقوع می پیوندد که تلفات جبران ناپذیری از خود به جای می گذارد، طبق اعلام ایسنا سالانه 180 هزار نفر دچار سوانح سوختگی می شوند که از این تعداد 30 هزار نفر دچار سوختگی شدید شده و 3 هزار نفر سالانه جانِ خود را در اثر سوختگی از دست می دهند.وقتی منشأ اصلی این بحران را ریشه یابی می کنیم متوجه می شویم که نبودِ امکانات و آموزش کافی در این خصوص مسببِ این اتفاقات ناگوار می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مطلبی در خصوص راهنمایی برای انتخاب کپسول آتش نشانی متناسب با فضا، شرایط و موقعیت های مختلف برای شما عزیزان منتشر کنیم.

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی و هر آنچه باید بدانید

کپسول های حاوی آب
کپسول های آتش نشانی بر پایه آب برای خاموش کردن آتشِ موکت، فرش و مبلمان مناسب هستند. ولی در شرایطی که قصد خاموش کردنِ مایعات آتش زا یا روغنِ خوراکیِ مشتعل را داشته باشید خطرناک هستند و استفاده آنها اصلا توصیه نمی شود. این نمونه کپسول بهتر است که در اتاق خواب و اتاق پذیرایی نگداری شود، به خصوص اگر سیگار استعمال می کنید. اما این نمونه اصلا برای آشپزخانه ها گزینه ی خوبی نیست.

کپسول های حاوی کف
این نمونه از کپسول های آتش نشانی بیشتر برای چوب، مایعات اشتعال زا مثل الکل و بنزین قابل استفاده است؛ ولی برای استفاده در آشپزخانه و آتش سوزی هایی که در اثرِ برق (اتصال کوتاه وسایل و…) استفاده ای ندارند. پیشنهاد می شود که این وسیله ی کارآمد را در پارکینگ خانه ی خود نگهداری کنید.

کپسول های CO2
این کپسول ها برای مایعاتِ مشتعل و آتش سوزی های در اثر برق بسیار کارآمد و موثر می باشد. ولی برای استفاده در آشپزخانه ها و یا مبلمان هایی با روکشِ چرم مناسب نمی باشد.

کپسول های پودر خشک
از این کپسول برای مهار آتش های وسیع در سطح خانه استفاده می شود. از این نمونه کپسول به راحتی می توان برای خاموش کردنِ انواع پارچه، چوب، مایعاتِ اشتعال زا، گاز های اشتعال زا و آتش سوزی های در اثر الکتریسیته. البته لازم به ذکر است که از این نمونه کپسول نمی توان در آشپزخانه و آتش سوزی هایی که منشأ آن ها چربی های غذا ها و روغن باشد استفاده کرد و شما همچنان هم باید برای آشپزخانه ی خود وسیله ی دیگری برای خاموش کردن آتش استفاده کنید.

کپسول مواد شیمیایی خیس شده
از این محصول میتوان برای خاموش کردنِ انواع روغنها مانند روغن های پخت و پز استفاده کرد؛ ولی باید مراقب باشید چون استفاده از این کپسول ها برای خاموش کردنِ آتش سوزی های در اثر برق یا گازهای اشتعال زا خطرناک است. پیشنهاد می شود که این کپسول را در آشپزخانه یا اتاق پذیرایی نگهداری کنید و از قرار دادن آن در پارکینگ منزل خود، خودداری کنید.

پتو های مخصوص خاموش سازی آتش
این وسیله ی کارآمد در آشپزخانه ها و آتش های متمرکز و در حجم کوچک استفاده می شود. این وسیله ی کارآمد سریع ترین راه برای خاموش کردن آتش سوزی های کوچک است؛ همچنین می توان برای خاموش کردن افرادی که لباس هایشان آتش گرفته از این وسیله استفاده کرد.
بهترین راه برای حفظِ جان و مالِ خود و خانوادۀ تان قرار دادن ابزار های کار آمد و مناسب برای محل های مختلف؛ سر جای خودشان است. در این صورت به راحتی در صورت بروز حادثه این امکان را دارید که در زمانِ مناسب، عکس العمل مناسب را انجام دهید. پس نگهداری یک پتوی مخصوص خاموش سازی آتش یا یک کپسولِ حاوی مواد شیمیایی در اتاق پذیرایی یا آشپزخانه و نگهداری یک کپسول پودر خشک در انبار یا پارکینگ منزل؛ می تواند از بروز حوادثِ جبران ناپذیری جلوگیری کند.

بنابراین همانطور که بیان شد قبل از خرید کپسول آتش نشانی باید با انواع آتش آشنایی کامل داشته باشید. تا بتوانید بهترین نوع کپسول را انتخاب نمایید. بنابریان برای تشخیص گدگذاری بر روی کپسول آتش نشانی انواع مواد سوختی را شرح خواهیم داد.

طبقه A : این نوع آتش سوزی شامل مواد خشک مانند چوب، کاغذ، کاغذ، پلاستیک و هر آنچه که لا سوختن خود خاکستر بر جایی بگذارد.
طبقه B : سوخت دراین نوع آتش سوزی شامل مواد نفتی و اشتعال زا می باشد
طبقه C : این نوع آتش سوزی شامل گاز، مایعات با تبخیر بالا (تغییر حالت سریع به گاز) و ترکیب آن ها می باشد.
طبقه D : مواد سوختنی در این نوع آتش سوزی فلزاتی هستند که به راحتی اکسید می شوند مانند منیزیوم و پتاسیوم
طبقه E : این نوع حریق با نام حریق های الکتریکی نام گذای می شود.

بنابراین با توجه به انواع آتش سوزی و مواد قایب احتراق:

 • خاموش کننده ه حاوی آب، که بهترین گزینه برای آتش سوزی گروه A می باشد.
 • خاموش کننده ه حاوی کف و پودر مناسب، برای گروه آتش سوزی A و B میباشد.
 • خاموش کننده حاوی پودر مناسب، برای گروه آتش سوزی C میباشد.
 • خاموش کننده ه حاوی پودر مناسب، برای گروه آتش سوزی نوع A,B,C می باشد.
 • خاموش کننده ه حاوی پودر مناسب، برای اتش سوزی گروه D می باشد.
 • خاموش کننده ه حاوی گاز CO2، مناسب رای آتش سوزی گروه B و E میباشد.

کپسول چه سایزی انتخاب نماییم؟

فرم و شکل ظاهری کپسول ها به صورت استوانه ای می باشد که با توجه به نوع استفاده و کاربرد در اندازه های مختلفی تولید می شود. کپسول های سبک، بصورت دیواری و کپسول های بزرگ به صورت چرخدار هستند. کپسول های آتش نشانی بزرگ برای محیط های بزرگ کاربرد دارند.

اطلاعات درج شده بر روی بدنه کپسول

بر روی هر کپسول برچسبی قرار دارد که اطلاعاتی بر روی آتن قرار دارد اطلاعات موجود بر روی این برچسب شامل نام شرکت سازنده، نوع خاموش‌کننده، نوع حریق (…,A,B)، علامت استاندارد، وزن کپسول، تاریخ شارژ کپسول آتش نشانی ، گارانتی و تاریخ انقضا کپسول آتش نشانی می باشد، بعد از خرید نیز توجه داشته باشید که به صورت دوره ای باید کپسولهای آتش نشانی را بازدید و بررسی نمایید. اکر در مکان های بزرگ از کپسول آتش نشانی استفاده می کنید و تعداد کپسول ها نیز زیاد می باشد بهتر است از یک شرکت بخواهید که به صورت دوره ای کپسول ها را بازرسی و تست نماید تا در زمان استفاده قابلیت عملیاتی را داشته باشد.

اولین دیدگاه را بنویسید

 • پیش ثبت نام دوره

جهت پیش ثبت نام دوره فرم زیر را تکمیل نمایید با شما تماس خواهیم گرفت .

"*" indicates required fields

Hidden
 • دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره و یا هر گونه سوال با کارشناسان ما در مجموعه “برق و صنعت رساء” تماس بگیرید با افتخار پاسخ گوی شما هستیم.

 • شماره ثابت:
 • استعلام قیمت

لطفا جهت استعلام قیمت خرید، سفارش، دریافت مشخصات فنی با واحد مشاوره فنی تماس بگیرید.

 • شماره ثابت: